پرخاشگر و منفعل

پرخاشگری منفعل راهی برای ابراز احساسات منفی مانند عصبانیت یا آزردگی به جای مستقیم به طور غیرمستقیم است. شناسایی رفتارهای فرد پرخاشگر منفعلانه اغلب دشوار است و می تواند روابط را در خانه و محل کار خراب کن

پرخاشگری منفعل چیست؟

 موج شکن رسانه / شاتر استوک برخی افراد به جای عصبانی شدن آشکار، خصومت خود را به شیوه‌های منفعلانه – تهاجمی که برای صدمه زدن و گیج کردن هدفشان طراحی شده است، ابراز می‌کنند.

اکثر مردم در زندگی شخصی و حرفه ای خود در یک زمان باید با پرخاشگری منفعلانه دیگران کنار بیایند: هم اتاقی که یادداشتی شیرین و در عین حال سرزنش آمیز در مورد یک فنجان که مثلاً شسته نشده رها کرده است، یا گزارش همکار به “فراموش کردن” ادامه می دهد تا تمام شود. نق زدن یا عصبانی شدن تنها فرد منفعل – پرخاشگر را در حالت تدافعی قرار می دهد – اغلب به بهانه جویی یا انکار هر گونه مسئولیتی منجر می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که راه های سالم تری برای مقابله با پرخاشگری منفعلانه و مدیریت تعارضات رابطه وجود دارد

بیشتر بخوانید: انواع اختلالات شخصیت

چه چیزی باعث پرخاشگری منفعل می شود؟

 پرخاشگری منفعل از خشم عمیق، خصومت و ناامیدی ناشی می شود که فرد به هر دلیلی از ابراز مستقیم آن راحت نیست. هنگام برخورد با رفتار پرخاشگرانه منفعلانه، درک این نکته مهم است که در زیر همه این اظهارات تهاجمی، یک ناراحتی و غم عمیق نهفته است.

چند نمونه از رفتار منفعل-پرخاشگرانه چیست؟

 برخی از اشکال رایج پرخاشگری منفعل عبارتند از:

اجتناب از مسئولیت در قبال وظایف

به تعویق انداختن و حتی از دست دادن ضرب الاجل

پنهان کردن اطلاعات حیاتی، و غالباً دست نیافتنی نسبت به آنچه که فرد قادر به تولید آن است

این نوع رفتار می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خانه شود، زمانی که خانواده نمی توانند به یک فرد منفعل – پرخاشگر برای عمل به وعده های خود وابسته باشند. پرخاشگری منفعل در محل کار می تواند پروژه های گروهی را خراب کند و به اهداف دست نیافتنی منجر شود.

پرخاشگرافراد منفعل – پرخاشگر چگونه عمل می کنند؟

 موج شکن رسانه / شاتر استوک در حالی که تشخیص رفتار منفعل-پرخاشگرانه دشوار است، متخصصان در مورد رایج‌ترین نشانه‌ها توافق دارند، که شامل امتناع از بحث آشکار و مستقیم درباره نگرانی‌ها، اجتناب از مسئولیت و ناکارآمدی عمدی است. فرد پرخاشگر منفعل اغلب یک کار را انجام نداده یا “تقریبا” کامل می گذارد. آنها اغلب دیر می دوند و در خرابکاری ماهرانه دیگران در زمانی که با روشی از عمل موافق نیستند استاد هستند. آن‌ها اغلب به رفتار بی‌صدا یا تعارف بی‌حرمتی متوسل می‌شوند تا منظورشان را برسانند

چگونه می توان تشخیص داد که فردی منفعل – پرخاشگر است؟

 این افراد به جای ابراز مستقیم خشم خود را پنهان می کنند. رفتار پرخاشگرانه منفعلانه می تواند به شکل کلمات (مثلاً سرزنش دیگران یا بهانه آوردن) یا اعمال (مثلاً رفتار خاموش با دیگران) باشد. برخی از انواع ظریف اما موذیانه پرخاشگری منفعل عبارتند از کاهش تماس چشمی، فراموشی مداوم و نادیده گرفتن فرد مورد نظر در طول یک مکالمه گروهی.

بیشتر بخوانید: موسیقی و روانشناسی

آیا افراد از زمانی که منفعل – تهاجمی هستند آگاه هستند؟

نه همیشه. برخی از مردم آنقدر عادت دارند که خشم خود را به اعماق فرو ببرند که دیگر حتی متوجه وجود آن نمی شوند. یکی از نشانه‌های اصلی که نشان می‌دهد فردی در روابط خود دچار پرخاشگری منفعلانه می‌شود، این است که فکر نمی‌کند «فردی عصبانی» است و باور نمی‌کند که خشم را به‌طور منظم تجربه می‌کند. ممکن است وقتی منظورشان «نه» باشد، «بله» می‌گویند یا از نقش قربانی یا شهید برای جلب توجه استفاده می‌کنند.

پرخاشگرنحوه برخورد با افراد منفعل پرخاشگر

 پرخاشگری منفعل اغلب از خشم، غم و اندوه یا ناامنی اساسی ناشی می شود که ممکن است فرد آگاهانه از آن آگاه باشد یا نباشد. رفتار پرخاشگرانه منفعلانه ممکن است بیانگر آن احساسات یا تلاشی برای به دست آوردن کنترل در یک رابطه باشد. در نظر گرفتن این موضوع می تواند نحوه پاسخگویی شما را نشان دهد. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که با منفعل بودن واکنش نشان دهید، اما ابراز خشم یا ناامیدی احتمالاً باعث می شود که فرد به همان شیوه رفتار کند. نشان دادن این که برای دیدگاه فرد منفعل-پرخاشگر ارزش قائل هستید، ممکن است به شما کمک کند اگر از این طریق احساس ناامنی را برطرف کنید. اما شما نباید به خاطر تخلفات بی اساس عذرخواهی کنید یا آنها را آرام کنید.

در صورت امکان، بهترین راه حل اغلب محدود کردن زمانی است که در حضور آنها می گذرانید. اما اگر تشخیص می‌دهید که رویارویی بهترین راه رو به جلو است، از متهم کردن خود بپرهیزید زیرا با آرامش توضیح می‌دهید که این رفتار چه احساسی در شما ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: معرفی اختلالات روانی

به یک فرد منفعل – پرخاشگر چه می توان گفت؟

 وقتی با یک فرد منفعل – پرخاشگر برخورد می کنید، او را به خاطر رفتار بدشان مسئول بدانید. اگر کار اشتباهی انجام نداده اید از عذرخواهی دست بردارید. برای تغییر، سعی کنید نیازهای خود را در اولویت قرار دهید. آنها احتمالاً از شما می خواهند که با تهاجم منفعلانه خودتان منفجر کنید یا با آنها مقابله کنید – بازی آنها را انجام ندهید. در عوض، با آرامش و به طور مستقیم به موضوع مورد نظر بپردازید و در مورد آنچه انجام می دهند یا می گویند که شما را ناراحت می کند، دقیق باشید.

چگونه به رفتار منفعل – تهاجمی پاسخ می دهید؟

هنگامی که به رفتار منفعلانه – پرخاشگرانه پاسخ می دهید، مدیریت احساسات خود کلیدی است. قبل از پاسخ دادن، چند نفس عمیق بکشید یا به طور موقت خود را از موقعیت خارج کنید. سعی کنید به طور مستقیم به نگرانی های فرد رسیدگی کنید. مرزهای مشخصی را تعیین کنید و در صورت لزوم، زمانی را که با فرد منفعل – پرخاشگر می گذرانید محدود کنید.

مرکز مشاوره سها به عنوان بهترین کلینیک روانشناسی در تهران آماده ارائه برترین خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری می‌باشد.

منبع: psychologytoday

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]