رابطه سکس و یائسگی

در مقاله سکس و یائسگی می خوانیم:

چگونه یائسگی بر میل جنسی تاثیر می گذارد؟

آیا یائسگی میل جنسی را در تمام زنان کاهش می دهد؟

برای درمان خشکی واژن در دوران یائسگی چه کاری می توانم انجام دهم؟

چطور می توانم میل جنسی ام را در دوران یائسگی و پس از آن بهبود ببخشم؟

چطور می توانم صمیمتم را با شریک عاطفی ام بازیابم؟

آیا هنوز باید نگران بیماری های مقاربتی باشم؟

چطور می توانم از خودم در برابر بیماری های مقاربتی مراقبت کنم؟

 

چگونه یائسگی بر میل جنسی تأثیر می گذارد؟

از دست دادن استروژن و تستوسترون به دنبال سکس و یائسگی می‌تواند منجر به تغییراتی در بدن و میل جنسی زن شود. زنان یائسه ممکن است پی ببرند که به راحتی تحریک نمی شوند و احتمالاً حساسیت کمتری نسبت به لمس و نوازش پیدا می­کنند. این مسائل می‌تواند به علاقه کمتر به رابطه جنسی منجر شود.

از طرفی، سطوح پایین استروژن می تواند باعث کاهش خون رسانی به واژن شود. این موضوع ممکن است بر ترشح روان­کننده از واژن تأثیر بگذارد و باعث خشکی بیش از حد واژن برای رابطه جنسی شود. اما صبر کنید! راه حلی برای آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: سکس تراپی

عوامل دیگری ممکن است بر میزان علاقه زن به رابطه جنسی در دوران یائسگی و بعد از آن تأثیر بگذارد. این عوامل عبارتند از:

 • مشکلات کنترل مثانه
 • اختلالات خواب
 • افسردگی یا اضطراب
 • استرس
 • داروها
 • نگرانی های مرتبط با سلامتی

سکس و یائسگیآیا یائسگی میل جنسی را در تمام زنان کاهش می دهد؟

خیر. حتی برخی از زنان یائسه در مشاوره جنسی می گویند که میل جنسی آنها بهبود یافته است. این می تواند به دلیل کاهش ترس مرتبط با وقوع بارداری باشد. همچنین، بسیاری از زنان یائسه معمولاً مسئولیت‌های تربیتی کمتری بر دوش دارند که به آنها اجازه می‌دهد آرامش یابند و از صمیمیت با شریک زندگی خود لذت ببرند.

برای درمان خشکی واژن در سکس و یائسگی چه کاری می توانم انجام دهم؟

در طول و بعد از یائسگی، خشکی واژن را می توان با روان کننده های محلول در آب درمان کرد.

از روان کننده های غیر محلول در آب مانند وازلین استفاده نکنید، زیرا می توانند لاتکس را، ماده ای که در ساخت کاندوم استفاده می شود، ضعیف کنند. تا زمانی که پزشک تأیید کند که دیگر تخمک گذاری ندارید و البته برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی، شما یا همسرتان همچنان باید از کاندوم استفاده کنید. روان کننده های غیر محلول در آب نیز می توانند محیطی را برای رشد باکتری ها فراهم کنند، به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان در اثر شیمی درمانی ضعیف شده است.

مرطوب کننده های واژن نیز می توانند به طور منظم برای حفظ رطوبت در واژن استفاده شوند. همچنین می توانید در مورد استروژن درمانی واژینال با پزشک خود صحبت کنید.

گزینۀ دیگری هم وجود دارد؛ اوسفنا یا اوسپمیفن نوعی داروی خوراکی که یک بار در روز مصرف می شود، بافت واژن را ضخیم تر و کمتر شکننده می کند و در نتیجه درد کمتری را برای زنان در حین آمیزش جنسی ایجاد می کند. اما FDA هشدار می دهد که اوسفنا می تواند پوشش داخلی رحم را ضخیم کند و خطر سکته مغزی و لخته شدن خون را افزایش دهد.

چگونه می توانم میل جنسی خود را در سکس و یائسگی و پس از آن بهبود بخشم؟

جایگزینی استروژن ممکن است موثر باشد، اما به پژوهش های بیشتری نیاز است. استروژن می تواند با برطرف کردن خشکی واژن، درد جنسی را کاهش دهد.

پزشکان همچنین در حال بررسی اثربخشی ترکیبی از استروژن و هورمون‌های مردانه به نام آندروژن­ها در تقویت میل جنسی در زنان هستند.

اگرچه بحث در مورد مشکلات جنسی ممکن است سخت باشد، اما سعی کنید با پزشک خود صحبت کنید. گزینه هایی مانند مشاوره وجود دارد که می توانید از آنها بهره مند شوید. پزشک ممکن است شما و شریک زندگیتان را به یک متخصص در زمینه اختلالات عملکرد جنسی ارجاع دهد. متخصص، ممکن است مشاوره جنسی را به صورت فردی، مشترک با همسرتان و یا در یک گروه حمایتی توصیه کند. این نوع مشاوره می تواند بسیار موفق باشد، حتی زمانی که به صورت کوتاه مدت انجام شود.

یک ابزار کمک جنسی به نام اروس برای درمان زنان مبتلا به بدکارکردی های جنسی، با نسخه در دسترس است. این دستگاه شامل یک مکنده کوچک است که قبل از رابطه جنسی روی کلیتوریس قرار می­گیرد و یک پمپ خلاء کوچک که با باتری کار می کند. مکش ملایمی که توسط پمپ خلاء ایجاد می شود، خون را به داخل کلیتوریس می کشد و فشار را روی عصب کلیتورال را افزایش می دهد. این دستگاه باعث افزایش ترشح روان کننده، احساس و حتی تعداد ارگاسم در بسیاری از زنانی می شود که از آن استفاده کرده اند.

سکس و یائسگیچطور می توانم صمیمت ام را با شریک عاطفی ام در سکس و یائسگی بازیابم؟

در دوران یائسگی، اگر میل جنسی شما کاهش یافته اما نیازی به مشاوره احساس نمی کنید، باز هم باید برای صمیمیت وقت بگذارید. شما هنوز هم می توانید عشق و محبت را بدون داشتن رابطه جنسی به همسرتان نشان دهید. از زمان با هم بودن خود لذت ببرید: پیاده روی کنید، شام را زیر نور شمع بخورید یا همدیگر را نوازش کنید.

برای بهبود صمیمیت فیزیکی خود، این نکات را امتحان کنید:

 • فیلم ها یا کتاب های وابسته به عشق شهوانی، خودارضایی و تغییر در عادات همیشگی جنسی را در نظر بگیرید.
 • از فنون حواس پرتی برای تقویت آرامش و کاهش اضطراب استفاده کنید. این می تواند شامل فانتزی های وابسته به عشق شهوانی یا غیر شهوانی، تمرینات جنسی، موسیقی، ویدئو یا تلویزیون باشد.
 • از عشقبازی، مانند ماساژ یا رابطه جنسی دهانی، بهره مند شوید. این فعالیت‌ها می‌توانند احساس راحتی بیشتری ایجاد کنند و ارتباط بین شما و شریک زندگی‌تان را بهبود ببخشند.
 • با استفاده از پوزیشن های جنسی که به شما امکان می دهد عمق نفوذ را کنترل کنید، درد خود را به حداقل برسانید. همچنین می توانید قبل از رابطه جنسی، دوش آب گرم بگیرید تا به آرامش برسید و از روان کننده های واژن برای کمک به کاهش درد ناشی از آمیزش استفاده کنید.
 • به همسرتان بگویید با چه کارهایی راحت یا ناراحت هستید.

بیشتر بخوانید: مشاور زناشویی

آیا هنوز باید نگران بیماری های مقاربتی (STDs) در سکس و یائسگی باشم؟

بله. یائسگی از شما در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی­کند. شما می توانید در هر مقطعی از زندگی خود که از نظر جنسی فعال هستید، به STDs مبتلا شوید. این خطر با افزایش سن یا تغییرات در سیستم تولید مثل شما کاهش نمی یابد.

در صورت عدم درمان، برخی از STD ها می توانند منجر به بیماری های جدی شوند، در حالی که برخی دیگر مانند HIV قابل درمان نیستند و ممکن است کشنده باشند.

چگونه می توانم از خود در برابر بیماری های مقاربتی در سکس و یائسگی محافظت کنم؟

برای کمک به محافظت از خود در برابر بیماری های مقاربتی، اقدامات اساسی را انجام دهید:

 • نداشتن رابطه جنسی تنها راه مطمئن برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی است.
 • هر بار که رابطه جنسی دارید، از کاندوم لاتکس استفاده کنید.
 • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. هر چه شرکای شما بیشتر باشد، احتمال ابتلای شما به بیماری­های مقاربتی بیشتر است.
 • تک همسری را مد نظر قرار دهید. این یعنی داشتن رابطه جنسی تنها با یک نفر. همسرتان نیز باید فقط با شما رابطه جنسی داشته باشد تا خطر ابتلای شما را کاهش دهد.
 • شریک جنسی خود را با دقت انتخاب کنید. با کسی که مشکوک به بیماری مقاربتی است رابطه جنسی نداشته باشید.
 • در معاینات بیماری های مقاربتی شرکت کنید تا از نبود خطر سرایت عفونت به شخص دیگر مطمئن شوید.
 • از شریک جنسی خود بخواهید که برای بیماری های مقاربتی توسط پزشک معاینه شود. علائم بیماری های مقاربتی ممکن است قابل مشاهده نباشد.
 • اگر بیش از یک شریک جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید.
 • قبل از رابطه جنسی از الکل یا مواد مخدر استفاده نکنید. اگر مست یا سرخوش از مصرف مواد هستید، کمتر احتمال دارد که رابطه جنسی ایمن برقرار کنید.
 • علائم بیماری های مقاربتی را بشناسید.

منبع

https://www.webmd.com/menopause/guide/sex-menopause

 

 

کلینیک روانشناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]