پیشگیری و درمان افسردگی در دوران بارداری

در طول بارداری، بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می کند. استرس های ناشی از این تغییرات می تواند باعث شود که به افسردگی در دوران بارداری دچار شوید. این تغییر عاطفی می تواند بر احساس شما نسبت به خود و دنیای اطرافتان تأثیر بگذارد. زنانی که در دوران بارداری افسرده هستند، با احتمال بیشتری به افسردگی پس از زایمان نیز دچار می شوند. بنابراین اگر به افسردگی مبتلا شده اید، مهم است که با یک ارائه دهندۀ خدمات مراقبت بهداشتی تماس بگیرید، زیرا این وضعیت قابل مدیریت است.

بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده

افسردگی در دوران بارداری چیست؟

افسردگی عارضه ای است که بر وضعیت عاطفی شما تأثیر می گذارد. ممکن است باعث شود که احساس غم و اندوه و بی ارزشی داشته باشید. خُلق افسرده واکنشی طبیعی به از دست دادن، تغییر، مشکلات زندگی یا مسائل مربوط به عزت نفس است. با این حال، افسردگی گاهی اوقات می تواند شدید شود، برای مدت طولانی ادامه یابد و شما را از داشتن یک زندگی عادی باز دارد.

آیا افسردگی در دوران بارداری شایع است؟

افسردگی تقریباً به همان اندازه در زنان باردار دیده می شود که در زنان غیر باردار وجود دارد. یعنی این وضعیت ممکن است در هر زمانی از زندگی شما از جمله در دوران بارداری رخ دهد.

چه عواملی خطر ابتلا به افسردگی در دوران بارداری را افزایش می دهد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در دوران بارداری افزایش دهد. این عوامل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن سابقۀ افسردگی یا اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMDD).
 • سن شما در زمان بارداری؛ هر چه جوان تر باشید، خطر بالاتری وجود دارد
 • تنها زندگی کردن
 • برخورداری اندک از حمایت اجتماعی
 • تجربۀ تعارض زناشویی
 • احساس دوسوگرایی یا دودلی نسبت به بارداری خود

افسردگی در دوران بارداریآیا بارداری باعث افسردگی می شود؟

بارداری می تواند باعث افسردگی شما شود. بدن شما در این دوره تغییرات زیادی را تجربه می کند و استرس های دوران بارداری می تواند در برخی از زنان منجر به افسردگی شود. اما همۀ زنان باردار افسرده نمی شوند.

اگر در گذشته افسردگی را تجربه کرده اید، در این دوره علائم شما ممکن است بازگردد یا اگر قبل از بارداری با افسردگی زندگی می کردید، ممکن است طی بارداری وضعیت تان بدتر شود.

از آنجا که احتمال دارد افسردگی شما بعد از زایمان ادامه یابد، مهم است که با پزشک خود در مورد وضعیت تان صحبت کنید تا شرایط را در سطح قابل مدیریت نگه دارید.

علائم افسردگی در دوران بارداری چیست؟

در دوران بارداری، به دنبال تغییراتی که در بدنتان رخ می دهد، ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید؛ که گاه شما را به سمت خُلق بالا یا شاد می‌برد و گاه به سوی خُلق پایین یا اندوهگین هل تان می دهد. اشکالی ندارد که همۀ این احساسات متفاوت را داشته باشید. اما اگر متوجه شدید هر یک از علائم زیر را در دوران بارداری خود دارید، ممکن است نشانی از افسردگی باشد و باید فوراً با پزشک خود ملاقات کنید. علائم افسردگی در دوران بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن افکار مکرر مرگ یا خودکشی
 • داشتن خُلق افسرده در بیشتر ساعات روز، تقریباً در اوایل روز، طی دو هفتۀ گذشته
 • احساس گناه، ناامیدی یا بی ارزشی
 • دشواری در تفکر، تمرکز یا تصمیم گیری
 • از دست دادن علاقه یا لذت به بیشتر فعالیت ها در طول روز، تقریباً هر روز، طی دو هفتۀ گذشته

اگر هر یک از علائم بالا را دارید، پزشک شما ممکن است سوالات زیر را ازتان بپرسد:

 • در طول دو هفتۀ گذشته، آیا احساس ناراحتی، افسردگی یا ناامیدی کرده اید؟
 • در طول دو هفتۀ گذشته، آیا علاقه یا لذت کمی در انجام کارها احساس کرده اید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سؤالات مثبت است، پزشک یا مشاوره روانشناسی سلامت سؤالات بیشتری را برای غربالگری عمیق افسردگی از شما خواهد پرسید.

افسردگی چگونه بر بارداری تاثیر می گذارد؟

تجربۀ افسردگی در دوران بارداری می تواند از جهات مختلفی بر سلامت مادر تأثیر بگذارد. از جمله از راه های زیر:

 • تداخل در توانایی شما برای مراقبت از خود

 مهم است که در دوران بارداری مراقب سلامتی خود باشید. افسردگی می تواند باعث شود که نیازهای شخصی تان را کنار بگذارید. اگر در دوران بارداری افسرده هستید، ممکن است کمتر بتوانید از توصیه های پزشکی پیروی کنید، همچنین شاید نتوانید به درستی بخوابید و غذا بخورید.

 • قراردادن شما معرض خطر بیشتر استفاده از مواد مضر

 این مواد می تواند شامل مواد مخدر، الکل و داروهای غیرقانونی باشد. افسردگی ممکن است باعث شود که شما به این مواد روی بیاورید که همگی می توانند اثری منفی بر بارداری شما برجای بگذارند.

 • تداخل در توانایی شما در پیوند با کودک در حال رشد

 کودک شما هنگامی که در رحم است، می تواند صحبت تان را بشنود و احساسات تان را از طریق زیر و بمی، ریتم و استرس صدای تان متوجه شود. اگر در طول بارداری دچار افسردگی شوید، ممکن است ایجاد این پیوند عاطفی با کودکتان برای شما دشوار باشد.

افسردگی در دوران بارداریاگر بفهمم به افسردگی در دوران بارداری مبتلا شده ام، چه کار کنم؟

اگر در دوران بارداری خود افسردگی را تجربه می کنید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به بهبود احساس خود انجام دهید. آماده شدن برای ورود یک نوزاد جدید به زندگی تان کار بزرگ و سختی است، اما به یاد داشته باشید که سلامت شما مهم است و باید در اولویت باشد. چند کار وجود دارد که می توانید برای بهبود افسردگی در دوران بارداری انجام دهید، از جمله:

در برابر میل به انجام تمام کارها مقاومت کنید. فعالیت های خود را کاهش دهید و بیشتر با کارهایی مشغول شوید که به آرامش تان کمک می کنند. به یاد داشته باشید، مراقبت از خود بخش مهمی از مراقبت از فرزند هنوز متولد نشدۀ شماست.

در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. با دوستان، شریک زندگی و خانوادۀ خود صحبت کنید. اگر از اطرافیان درخواست حمایت کنید، خواهید دید که آنها اغلب در ارائۀ کمک به شما آماده هستند.

اگر با ایجاد این تغییرات از دست اضطراب و افسردگی خلاص نشدید، از پزشک یا کارشناس سلامت خود کمک بخواهید یا از آنها درخواست کنید شما را به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهند.

آیا داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری بی خطر هستند؟

شواهد رو به رشد نشان می دهد که بسیاری از داروهای ضد افسردگی موجود در عصر حاضر برای درمان افسردگی در دوران بارداری، حداقل از نظر اثرات کوتاه مدت بر روی نوزاد، نسبتاً ایمن هستند. اثرات دراز مدت به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. شما باید خطرات و مزایای احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید. برای مصرف دارو، از خانواده یا دوستانتان نظر نخواهید و اجازه ندهید عقاید شخصی مثبت یا منفی آنها در مورد دارو شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این مورد حتماً نظر پزشک متخصصتان را جویا شوید.

برای پیشگیری از بروز افسردگی در دوران بارداری چه می توان کرد؟

ارائه دهندگان مراقبت های سلامت برای مثال در مراکز بهداشت می توانند در مورد سلامت روان زنان در دوران بارداری و پس از تولد با افراد صحبت کنند و زنان را از نظر افسردگی غربال کنند. چنانچه در این غربالگری ها زنانی با علائم افسردگی یا با عوامل خطر برای ابتلا به افسردگی مشاهده شد، این مراکز باید آنان را به یک متخصص مناسب در حوزۀ سلامت روان ارجاع دهند. صرفاً مطرح کردن این موضوع با یک مراجع خانم می تواند به او کمک کند که راحت‌تر سؤالاتش را دربارۀ افسردگی بپرسد و نگرانی‌هایش را در میان بگذارد.

دو نوع مداخلۀ روان درمانی به عنوان اقدامات مناسب برای این نوع افسردگی توصیه شده است: درمان شناختی رفتاری و درمان بین فردی؛ که هر دو به طور موثر می توانند از افسردگی بارداری جلوگیری کنند.

درمان افسردگی در دوران بارداری

درمان شناختی رفتاری یا CBT به افراد کمک می کند تا افکار منفی و نادرست را شناسایی کنند و آنها را تغییر دهند. این روش به افراد یاری می رساند تا روش های جایگزین و صحیح تری را برای ارزیابی خود و رویدادهای پیرامون شان به کار گیرند. به عنوان مثال، شما ممکن است دیدگاه های گسترده و منفی ای نسبت به توانایی خود برای والد شدن داشته باشید، مثل: «من مادر وحشتناکی می شوم». درمان شناختی رفتاری که توسط یک روانشناس ارائه می شود، بر شناسایی این افکار، به چالش کشیدن خطاهای موجود در آنها و ایجاد افکار متعادل تر متمرکز است. مؤلفۀ رفتاری در درمان شناختی رفتاری، شامل افزایش فعالیت های مثبت، مانند تعاملات اجتماعی (وقت گذرانی با دوستان و خانواده) و خلق رویدادهای خوشایند (ترتیب دادن یک جشن کوچک، انجام فعالیت های لذتبخش مثل نقاشی و …) می‌شود.

درمان بین فردی بر کمک به افراد برای حل تعارضات بین فردی و مدیریت تغییر نقش (مثلاً ورود به نقش جدید مادر شدن برای اولین بار) تمرکز دارد. همچنین به افراد می آموزد که چگونه ارتباط موثر با دیگران را افزایش دهند. همچنین پزشک ممکن است برای پیشگیری از افسردگی در زنان باردار، مصرف مکمل‌های غذایی و انجام میزانی از فعالیت‌های بدنی را توصیه کند.

لطفاً سلامت روان خود را جدی بگیرید و در صورت تجربۀ علائم افسردگی در طی دوران بارداری خود، هر چه سریع تر به یک پزشک یا کلینیک روانشناسی مراجعه کنید.

منابع:  با ادغام

https://my.clevelandclinic.org  

https://www.health.harvard.edu

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]