پیشگویی هوش مصنوعی به چه معناست؟ هوش مصنوعی یا Al مدتی است که به طور روزافزون در صدر اخبار جهان قرار دارد. اما در بین کارکردهای شگفت‌انگیز و رو به رشد هوش مصنوعی، آیا توانایی پیشگویی رویدادهای آینده و زمان مرگ نیز دیده می‌شود؟ در این مطلب، پژوهشی جالب را در این زمینه بررسی می‌کنیم.

پژوهشی جدید از قدرت پیشگویی هوش مصنوعی سخن می‌گوید

طی یک سال گذشته، اخبار هوش مصنوعی جمعیت مردم سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. کاربرد هوش مصنوعی در فضای دانشگاه، مراقبت بهداشتی و زندگی روزانه مصرف‌کنندگان مورد بحث است. مزایا و خطرات احتمالی، نگرانی‌های اخلاقی و عوارض فراوان‌اند و پاسخ دادن به آنها کار چندان راحتی نیست.

پیشگویی هوش مصنوعی
پیشگویی هوش مصنوعی

اکنون، پژوهشی جدید، درهای تازه‌ای را به سمت توانایی هوش مصنوعی در پیش‌بینی آینده‌ی افراد می‌گشاید: به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی می‌تواند اتفاقات مشخصی را در زندگی پیش‌بینی کند. حتی احتمالا ممکن است بتواند زمان مرگ را با دقت چشمگیری تخمین بزند.

بیشتر بخوانید: مقابله با ترس از مرگ

هوش مصنوعی چگونه می‌تواند پیشگویی کند؟

این مطالعه با عنوان «استفاده از توالی رویدادهای زندگی در پیش‌بینی زندگی بشر»، اخیرا در علوم محاسبات طبیعی منتشر شد. و مجموعه عظیمی از داده‌ها شامل ویژگی‌ها و رفتارهای سلامتی 6 میلیون فرد دانمارکی را مورد بررسی قرار داد.

داده‌ها اطلاعات جزیی جمعیت‌شناختی را، مانند حقوق، حرفه و گزارش‌های سلامتی از جمله تشخیص‌ها و ملاقات‌های افراد با پزشک، شامل می‌شد. مجموعه داده‌ها بیش از یک دهه قبل را دربرداشت. هدف از این کار این بود که مدل هوش مصنوعی یاد بگیرد الگوی رویدادهای گذشته‌ی زندگی افراد را تشخیص دهد. بنابراین احتمالا خواهد توانست پیش‌بینی‌های سودمندی درباره اتفاقات آینده داشته باشد.

قبل از پیشگویی هوش مصنوعی ، اطلاع از آینده ممکن نبود؟

البته، ایده‌ی استفاده از اطلاعات جمعیت‌شناختی و ویژگی‌های سلامتی برای پیش‌بینی اتفاقات آینده از جمله مرگ، چیز جدیدی نیست. کارشناسان بیمه دهه‌هاست این کار را انجام می‌دهند. و در پژوهش‌های سلامت جسمی و روانی، توافق نیرومندی وجود دارد که عوامل جمعیت‌شناختی، اثرات عمیقی بر پیامدهای سلامتی دارد. چیزهایی شبیه به جنسیت، جایگاه شغلی، سطح تحصیلات و حضور تشخیص‌های گوناگون، از نظر آماری بر احتمال مرگ زودهنگام اثر می‌گذارد.

حتی ابتدایی‌ترین برنامه‌های رایانه‌ای می‌توانند پیشگویی‌های معناداری را بر پایه عوامل جامعه‌شناختی انجام دهند. با این حال، به نظر می‌رسد آخرین مدل هوش مصنوعی، از مدل‌های پیش‌بین موجود موفق‌تر عمل ‌کند.

در مورد دامنه سنی در زمان مرگ، مدل هوش مصنوعی در مقایسه با سایر مدل‌های قبلی دقت بالاتری نشان می‌دهد. همچنین به طور کلی، مدل Al توانایی نیرومندی در استفاده از رویدادهای گذشته به عنوان یک پیش‌بین اتفاقات آینده دارد.

پیشگویی هوش مصنوعی ؛ خبر خوب یا بد؟

مانند بسیاری از دیگر خبرها در مورد هوش مصنوعی، این خبر هم هیجان‌انگیز و هم ناخوشایند است. چندین مسیله اخلاقی مهم در این زمینه وجود دارد که پژوهشگران این مطالعه در دانشگاه‌های فنی دانمارک و ماساچوست به آنها اعتراف کرده‌اند. از جمله:

اگر این مدل خیلی از سوگیری‌های شبیه به انسان‌ها را داشته باشد، چه؟

چطور می‌توانیم مراقب باشیم تا تهاجم به حریم خصوصی که به دنبال تسلیم تمام اطلاعات سلامتی ما می‌آید، عادی نشود؟

اگر بتوان برخی از رویدادهای زندگی یا بدتر از آن، تاریخ مرگ را با دقت فزاینده‌ای پیش‌بینی کرد، آیا این چیزی است که ما می‌خواهیم بدانیم؟ برای مثال، بین آگاهی عمومی که با افزایش ورزش و ترک سیگار می‌توانیم سال‌هایی را به زندگی‌مان اضافه کنیم، با آگاهی خاص از اینکه احتمالا در یک سال معین در آینده می‌میریم، مرز باریکی وجود دارد.

پیشگویی هوش مصنوعی
پیشگویی هوش مصنوعی

و اگر هوش مصنوعی در دیدن آینده با اطمینانی تکان‌دهنده عالی عمل کند، چطور نحوه تفکر ما را نسبت به زندگی‌ و نقش خودمختاری‌مان را در آن تغییر می‌دهد؟

مانند هر پژوهش جالب دیگری، جدیدترین داده‌ها همیشه هم پاسخ و هم سوالاتی را برمی‌انگیزند.

سخن پایانی

اگر پیشگویی هوش مصنوعی درست باشد و تاریخ دقیق مرگتان را به شما بگوید، چه تغییراتی در زندگی‌تان ایجاد خواهد شد؟ احتمالا ناگهان همه چیز برایتان واقعی‌تر می‌شود. مشکلات حل‌نشدنی اکنون ناچیز به نظر می‌رسند. شاید دیگر ترجیح دهید به جای خواب صبحگاه، زودتر بیرون بروید و از صدای باران لذت ببرید. اکنون برای شما هر لحظه یک ویژگی جادویی منحصر به فردی دارد که یک ثانیه قبل وجود نداشت.

ابدا پیشنهاد نمی‌کنیم که به فکر مرگ بچسبید. در عوض، بیایید هر روز کمی مکث کنیم و لحظات حال را پاس بداریم.

حتما در کامنت‌ها پاسخ خود را با ما به اشتراک بگذارید. آیا شما می‌خواهید تاریخ مرگ خود را بدانید؟ علت پاسخ خود را نیز برای‌مان بنویسید.

منبع

psychologytoday

inspiremetoday

کلینیک روانشناسی سها٬ مرکز ارائه خدمات مشاوره روانشناسی٬ مشاوره آنلاین٬ مشاوره خانواده و مشاوره جنسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]