قبل از ورود به جلسات مشاوره زناشویی یا زوج درمانی چه نکاتی را باید بدانم؟

مشاوره زناشویی و زوج درمانی نسبت به روان درمانی فردی اندکی متفاوت است. درحالی که روان درمانی فردی به طور کلی تنها بر شما و نیازها و پیشرفت­تان تمرکز دارد، مشاوره زناشویی دربارۀ شما و شریک زندگی­تان است. این نوع روان درمانی به شما و شریک زندگی یا همسرتان کمک می کند که درمورد خود، شریک زندگی و نحوۀ تقویت رابطۀ دو نفره تان بیشتر بدانید. این شیوه فقط برای زوجینی که با بحران مواجه هستند، نیست. حتی بهترین زوج ها نیز می توانند از زوج درمانی بهره مند شوند.

حتی انتخاب یک مشاور با یکدیگر نیز نیاز به روحیۀ همکاری دارد. بنابراین در ادامه به نکاتی برای کمک به شما در ورود به جلسات مشاور زناشویی یا زوج درمانی می پردازیم.

آنچه باید دربارۀ مشاوره زناشویی باید بدانیم

هر زمان که شما بخواهید وارد تجربه ای تازه شوید، لازم است که تا حد ممکن در آن زمینه آگاهی کسب کنید. واقعیات و اطلاعات باعث می شوند که کمتر مضطرب، عصبی یا نامطمئن باشید. این موضوع صرف نظر از نوع درمانی که انتخاب می کنید، صدق می کند. به این دلیل، در نظر گرفتن توصیه هایی که در ادامه خواهیم داشت کمک می کند تا با بالاترین شانس ترمیم و بهبودیِ رابطۀ زناشویی تان وارد جلسات درمان شوید.

کلینیک روانشناسی

مشاور زناشویی

نجات رابطۀ زناشویی شما، بر عهدۀ مشاوره زناشویی نیست!

قرار نیست که شما یک مشاور زوج درمانگر را استخدام کنید تا رابطۀ شما را ترمیم کند. این دقیقاً تعریف شغل این افراد نیست. کار این مشاوران، هدایت شماست تا رابطۀ زوجی خود را اصلاح کنید. از این رو، شما باید برای انجام توصیه های آنها تلاش کنید و به تقویت رابطه تان بپردازید.

البته، احتمالاً خواهید پرسید: “همسرم چطور؟ آیا او نباید تلاش کند؟”. البته که به تلاش هر دوی شما نیاز است. اما شما کنترلی بر کوشش او ندارید. تنها کسی که می توانید اقدامات او را کنترل کنید، خودتان هستید. و به هر حال یک نفر باید گام اول را بردارد.

متاسفانه، در بین کسانی که به جلسات مشاورۀ زوجی می روند، باور به اینکه مشاور مسئول نجات و حفظ رابطۀ زناشویی آنها است، یک تصور غلط رایج است. همانطور که گفته شد، شغل مشاور خدمت به عنوان یک راهنماست. یعنی آنها می توانند موقعیت شما را مشاهده کنند، بازخورد ارائه دهند و توصیه ها و راه حل های احتمالی را پیشنهاد کنند. با این حال، در نهایت این شما و شریک زندگی تان هستید که باید به مرمت رابطۀ زناشویی خود مشتاق باشید و بازخوردها را بپذیرید. معمولاً گفتن این جملات از عملی ساختن آنها آسان تر است. گاه در جلسات مشاور زناشویی(زوج درمانی)، ممکن است یکی از یا/ هردوی شرکت کنندگان بازخوردی دریافت کنند که دوست ندارند یا با آن موافق نیستند. در چنین زمان هایی گوش دادن به مشاور برای درک کلام او و فرونشاندن احساسات رنجش یا خشم اهمیت دارد.

بیشتر کارها بیرون از جلسات انجام می شود

توقع نداشته باشید که با احساس بهبودی معجزه آسایی در رابطۀ خود، جلسات مشاوره زناشویی(زوج درمانی) را ترک کنید. مشاورۀ زناشویی راهنمایی هایی به شما ارائه می دهد. سپس شما باید از جلسه خارج شوید و آن رهنمودها را عملی سازید. این کاری که شما و شریک زندگی تان بیرون از جلسات انجام می دهید است که تعیین می کند رابطۀ شما در آینده چقدر خوب خواهد شد.

انجام دادن این کار، زمانی که به همراه همسرتان در اتاق کار درمانگر نشسته اید، راحت است. اما زمانی که در خانه هستید، نسبت به یکدیگر احساس ناامیدی دارید و یک روز بد را پشت سر گذاشته اید، بسیار تفاوت دارد. اکثر اوقات، صحبت در این مورد از عمل کردن به آن ساده تر است. با این وجود، انجام دادن تکالیف و توصیه های مشاور بسیار اهمیت دارد. به یاد داشته باشید این شما دو نفراید که مسئول ترمیم و مراقبت از رابطه خود هستید، نه درمانگر یا مشاور. یعنی به هر حال شما باید خود را به انجام آن کارها ملزم کنید، حتی اگر این ساده ترین یا راحت ترین کار ممکن نباشد. اکنون سعی کنید و بعداً از مزایای آن استفاده کنید.

هر دوی شما باید خواهان رابطۀ اثربخش باشید

ممکن است شما یا همسرتان نسبت به مشاوره زناشویی مقاومت داشته باشید. این طبیعی است. اما برای مفید واقع شدن درمان، هر دوی شما حداقل باید خواهان این باشید که رابطۀ زناشویی موفقی داشته باشید. هرچند ممکن است برای این مسئله دلایل تان با یکدیگر فرق کند.

افراد می توانند دلایل گوناگونی برای ازدواج داشته باشند. اما ممکن است شما به خاطر خانواده یا فرزندان، اموال و دارایی هایی که با هم جمع کرده اید، عشق یا هر ترکیبی از این دلایل و یا علل دیگر بخواهید رابطۀ زوجی تان را حفظ کنید. دلیل شما یا همسرتان برای تمایل به ادامه دادن رابطۀ زوجی از طریق ورود به جلسات مشاوره، می تواند از دلایل ابتدایی شما برای ازدواج با این فرد تفاوت داشته باشد؛ و این اشکالی ندارد.یک نکتۀ حیاتی دیگر دربارۀ زوج درمانی اینجاست که شما و همسرتان نه تنها باید خواهان نجات و حفظ رابطۀ زناشویی خود باشید، بلکه لازم است آن را به همان اندازه که دیگری می خواهد، بخواهید. مثلاً فرض کنید شما به شدت متعهد هستید اما همسرتان تنها به میزان کمی مسئولیت می پذیرد (یا برعکس)؛ در این حالت احتمالاً مشاوره به درستی پیش نمی رود؛ بعضی از روابط ممکن است حفظ شوند در حالیکه برخی دیگر نمی توانند. موفقیت یا شکست رابطۀ زناشویی شما، به این بستگی دارد که چقدر هر دوی شما به صورت برابر و کاملاً به یکدیگر و تقویت پیوند بین تان متعهد هستید.

مشاور زناشویی

تا زمانی که نوعی انگیزه برای بهبود این رابطه وجود داشته باشد، این احتمال هست که دلایل شما برای تمایل به با هم بودن و احساسات شما نسبت به یکدیگر در آینده همسو شود.

بیش از حد منتظر نمانید

بسیاری از زوجین برای مراجعه به مشاور بیش از حد منتظر می مانند، به حدی که مشکلات یا شکایت های ابتدایی تکثیر پیدا می کنند؛ کاستی ها در رابطه بسیار گسترده می شوند و شرایط خیلی دشوارتر می شود.

بسیاری از زوج ها متوجه این موضوع نیستند و برای حل و فصل مسائل مشخصی که می توانند هشدار پایان رابطه باشند، خیلی دیر اقدام می کنند. زمانی که به این مسائل پرداخته نشود، آنها به مرور حادتر و بدتر از قبل می شوند. احساسات منفی که مورد غفلت قرار می گیرند و خاموش می مانند، در زمان دیگری منفجر می شوند. در این هنگام، به احتمال زیاد آسیب از پیش وارد شده است. شما و همسرتان ممکن است از این که باید این گام را بردارید حیرت کنید، اما در درازمدت هر دوی شما از خودتان سپاسگزار خواهید بود که به جای انتظار و مشاهدۀ بدتر شدن اوضاع، قدمی پیشگیرانه برداشتید.

زوج درمانی، زمانی که شما محض شناسایی یک مشکل که هیچ کدام قادر به حل آن نیستید، به جستجوی مشاوره می روید تاثیر بیشتری خواهد داشت.حال که نحوۀ کارکرد مشاورۀ زناشویی را درک کرده اید، در صورت نیاز برای قرار ملاقات با یک مشاور زوج درمانگر اقدام کنید.

ضمانتی برای ترمیم رابطه وجود ندارد

یکی از مهم ترین نکاتی که لازم است دربارۀ زوج درمانی بدانید این است که ضمانتی برای اصلاح وجود ندارد. واقعیت این است که همۀ زوجینی که به جلسات مشاوره می روند، موفق به نجات رابطۀ خود نمی شوند. در حقیقت مواردی وجود دارد که با زوج درمانی متوجه می شوند که جداشدن از یکدیگر، گزینۀ بهتری است. در چنین مواردی، بهترین راه حفظ رابطه، پایان دادن به آن است.یک مشاور زناشویی یا درمانگر می تواند به عنوان یک راهنما با شما و شریک زندگی تان کار کند. بااین حال، این شما و همسرتان­اید که عهده دار موفقیت یا شکست رابطه تان هستید. همانگونه که گفته شد، درمان زمانی اثربخش خواهد بود که هردوی شما مشتاق به صرف وقت برای اصلاح باشید و گام های دشوار را بردارید.

گفتگوی صریح و باز اهمیت دارد

زمانی که تصمیم به شرکت در جلسات زوج درمانی یا مشاوره ازدواج دارید، باید مشتاق باشید که گشوده و صادقانه با درمانگر یا مشاور ارتباط برقرار کنید. باور داشته باشید یا نه، بسیاری از زوجین با این موضوع مشکل دارند. گاهی اوقات شرم یا خجالت دخیل هستند. گاهی یک نفر یا هردو زوج مسائلی دارند که مایل نیستند دیگری از آنها باخبر شود. این قابل درک است؛ اما چنانچه رازها و جزئیاتی ناگفته باقی بمانند، مشاور زناشویی اثر نمی کند.

صداقت و ارتباط بخش های حیاتی رابطه هستند، اما برای موفقیت روان درمانی نیز عامل مهمی محسوب می شوند. درمانگر شما چطور می تواند کمکتان کند اگر هر یک از شما صریح و صادقانه صحبت نکنید؟ صداقت، همه چیز است و آگاهی از این نکته هنگام کار با یک متخصص اهمیت دارد. شاید ساده نباشد اما لازم است شرم، تردید، گناه و سایر احساسات منفی را کنار بگذارید. برای اینکه بتوانید بیشترین بهره را از مشاور زناشویی ببرید و رابطۀ خود را بهبود بخشید، باید مایل باشید که با مسائل سخت کنار بیایید.

کلام آخر

همانگونه که بیان شد، مشاوره زناشویی نوعی از خدمات سلامت روان است که تاکنون به میلیون ها زوج کمک کرده است تا رابطۀ خود را تقویت کنند. زوج درمانی همچنین می تواند به افراد یاری برساند تا الگوهای مخرب را شناسایی کنند، حیطه های نیازمند اصلاح را بشناسند و یاد بگیرند که چه عواملی در رابطۀ موفقیت آمیز، عاشقانه و سالم سهیم هستند. زندگی گاهی می تواند چالش انگیز باشد، اما توانایی تکیه و اعتماد به همسر در زمان های سخت مهم است و تفاوت قابل توجهی ایجاد می کند.

زمان های دشوار، اجزای جدا ناشدنی زندگی هستند. صرف نظر از درآمد، موقعیت رابطه، مکان جغرافیایی، شغل و … احتمال بالایی وجود دارد که در مقاطعی از زندگی خود با زمان های دشواری روبرو شویم. آنچه ما را به روشنی تعریف می کند، این نیست که چند بار زمین می خوریم، بلکه آن است که چند بار می توانیم بلند شویم و به جلو حرکت کنیم. توانایی ایستادگی و خرد نشدن در برابر سختی ها است که در نهایت ما را قوی تر می کند.

مشاور زناشویی

دربارۀ نویسنده مشاوره زناشویی

تجربۀ حرفه ای

گابریل سیناگال نویسندۀ مستقل تمام وقت است که به طور منظم در بخش مشاورۀ سایت BetterHelp مشارکت می کند. در طول دوران حرفه ای، او علاقه زیادی به نوشتن محتویات مربوط به مسائل مختلف سلامت روان داشته است. روانشناسی ، درمان و عوامل اساسی که بر احساسات انسان تأثیر می گذارد، برخی از حیطه های تخصصی سیناگال هستند.

سابقۀ تحصیلی

سیناگال کار نویسندگی آزاد خود را شش ماه پس از پایان دبیرستان آغاز نمود. کمی طول کشید تا مسیر خود را برای نوشتن حرفه ای پیدا کند، اما پس از شروع کار می دانست که این بهترین شغل برای او است.

“فلسفه من در مورد بهزیستی و سلامت روان”

زندگی پر از فراز و نشیب است. استفاده از این تجربیات به من کمک کرد تا دیدگاه خود را در مورد سلامت روان رشد و توسعه دهم. هدف من از اطلاعاتی که در بخش های سلامت روان درج می کنم، کمک و الهام بخشی به دیگران است.

ویراستار تخصصی:

کی ادکینز

کی ادکینز بیش از شش سال تجربه در زمینه درمان فردی، گروهی و خانوادگی با استفاده از درمان فرد محور، درمان شناختی رفتاری (CBT)، اجزای درمان رفتار دیالکتیکی (DBT)، دیدگاه منطقی و درمان راه حل-محور دارد.

دانلود فایل اصلی و نسخه PDF مشاور زناشویی

منبع خبر : regain

سوالات متداول

منظور از مشاوره زناشویی چیست؟

مشاوره زناشویی و زوج درمانی نسبت به روان درمانی فردی اندکی متفاوت است. درحالی که روان درمانی فردی به طور کلی تنها بر شما و نیازها و پیشرفت­تان تمرکز دارد، مشاور زناشویی دربارۀ شما و شریک زندگی­تان است. این نوع روان درمانی به شما و شریک زندگی یا همسرتان کمک می کند که درمورد خود، شریک زندگی و نحوۀ تقویت رابطۀ دو نفره تان بیشتر بدانید. این شیوه فقط برای زوجینی که با بحران مواجه هستند، نیست. حتی بهترین زوج ها نیز می توانند از زوج درمانی بهره مند شوند.

وظیفه یک مشاوره زناشویی چیست؟

همانگونه که بیان شد، مشاوره زناشویی نوعی از خدمات سلامت روان است که تاکنون به میلیون ها زوج کمک کرده است تا رابطۀ خود را تقویت کنند. زوج درمانی همچنین می تواند به افراد یاری برساند تا الگوهای مخرب را شناسایی کنند، حیطه های نیازمند اصلاح را بشناسند و یاد بگیرند که چه عواملی در رابطۀ موفقیت آمیز، عاشقانه و سالم سهیم هستند. زندگی گاهی می تواند چالش انگیز باشد، اما توانایی تکیه و اعتماد به همسر در زمان های سخت مهم است و تفاوت قابل توجهی ایجاد می کند.

برای استفاده از خدمات مشاوره زناشویی چه کاری باید انجام دهیم؟

سها کلینیک با رویکردی متفاوت و با بهره گیری از درمانگرانی متخصص و مجرب به شما برای درمان انواع مشکلات زناشویی کمک می کند. فقط کافیست با شماره 02188005573 تماس بگیرید.

ویدیوها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]