پیشگیری از زوال عقل ؛ چیزی را که دوست دارید پیدا کنید

هنگامی که به زوال عقل فکر می کنیم، اغلب آن را به عنوان دغدغۀ سنین بالاتر، یعنی چیزی که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگان مان ممکن است با بالا رفتن سن در سال های آخر زندگی خود با آن دست و پنجه نرم کنند، در نظر می گیریم.

 

نکات کلیدی

  • یک مطالعۀ تحلیلی جدید نشان داده است که فعالیت های تفریحی می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند زوال عقل و آلزایمر را کاهش دهد.
  • متخصصان توافق دارند که عامل کلیدی در مفید بودن یک فعالیت برای کاهش خطر و یا علائم زوال عقل، میزانی است که آن فعالیت مغز را درگیر می کند.
  • کمبود متخصصین زوال عقل باعث می شود که برخی پزشکان علائم آن را نادیده بگیرند.

با این حال، یک تحلیل آکادمیک اخیر توسط تیمی از محققان در پکن نشان داده است که شرکت داشتن در فعالیت‌های تفریحی که از آنها لذت می‌برید، خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند زوال عقل و آلزایمر را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: مشاوره روانشناسی

مطالعه و گام های اولیه برای پیشگیری از زوال عقل و مراقبت

در مجموع، 38 مطالعه شامل بیش از 200000 شرکت کننده در تجزیه و تحلیل گنجانده شدند. این تحقیق بین فعالیت‌های فیزیکی، شناختی و اجتماعی تمایز قائل شد و پی برد که داده‌ها از نیاز به در نظر گرفتن هر سه در هنگام پیشگیری از این شرایط و مراقبت از بیماران حمایت می‌کنند.

فعالیت های تفریحی ذکر شده در مطالعه عبارتند از خواندن روزنامه، نوشتن برای سرگرمی، شنا کردن، رقصیدن، انجام کارهای داوطلبانه و بسیاری دیگر.

دکتر بروس باسی (پزشک) می گوید: وقتی صحبت از این نوع مراقبت های پزشکی می شود، تمرکز اولیه روی یافتن فعالیت هایی است که برای بیماران بی خطر باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع توهم و راه درمان آن

«وقتی بیمار یک فرد مسن تر است، [من] بیشتر نگران زمین خوردنش هستم و اینکه آیا این کار برای او فعالیتی ایمن خواهد بود یا نه. فقط بعد از آن است که شروع به فکر کردن در این مورد می کنم که چقدر و چگونه آنها را وادار به انجام فعالیت های متوسط ​​و شدید سازم. معمولاً لذت‌بخش خواهد بود؛ کاری که آنها می بینند از پسش بر می آیند، در انجام آن احساس راحتی می‌کنند و در جایی که در آن تعادل خود را از دست ندهند و زمین نخورند، قرار نیست اوضاع را بدتر کند».

دکتر رضا حسینی قمی (پزشک) یکی از بنیانگذاران روانپزشکی از راه دور، می گوید کار با بیمارانی که به دنبال کاهش خطر ابتلا به زوال عقل هستند یا بیمارانی که به دنبال شروع علائم آن در جستجوی حمایت هستند، به این معنی است که باید عجله را کنار گذاشته و کارها را به آرامی انجام دهید.

او می گوید: غالباً توصیه من به این شکل است که یک نفر را به این سمت هدایت می کنم که برنامه روزانه زندگی اش را بررسی کند و ببیند به طور کلی زندگی اش چطور می گذرد، سپس سعی می کنم هر بار به دنبال یک قدم کوچک با یک تغییر عادت کوچک بگردم.

پیشگیری از زوال عقلاین فعالیت ها شبیه به چه هستند؟

در حالی که ایجاد یک سلسله مراتب در هنگام انتخاب فعالیت ها برای جلوگیری از زوال عقل وسوسه انگیز است، باسی می گوید هدف یافتن چیزهایی است که مغز را درگیر می کند.

«من فکر می‌کنم این می‌تواند شامل هر کاری باشد که بیماران یا افراد از انجام آن لذت می‌برند و با مسائل شناختی نیز مرتبط است، مثلاً مطالعه، تکمیل پازل، انجام کارهای هنری و هر کاری از این دست. واقعاً اهمیت کمتری دارد که چه فعالیتی را انتخاب می کنید، صرفاً باید مطمئن شوید آیا انجام آن به مغز نیاز دارد یا خیر.»

این مطالعه که در نشریۀ عصب شناسی منتشر شد، محدودیت هایی هم داشت. از جمله دشواری در جداسازی مزایای احتمالی فعالیت اجتماعی در مقابل فعالیت بدنی و فعالیت شناختی. اما یافته‌ها با نظرات متخصصان سلامت مطابقت دارد: کاری را که دوست دارید به گونه‌ای انجام دهید که ارتباط شما را با دنیا حفظ کند.

به نظر دکتر بتانی کوک، روانشناس بالینی دارای مجوز و موسیقی درمانگر، آنچه اهمیت دارد کسانی که نگران زوال عقل هستند بدانند این است که علائم اولیه، پایان خط نیستند. کوک می گوید یک سوال کلیدی در هسته این نوع مراقبت نهفته است.

«می‌خواهید چه کار کنید؟ مغز شما شکل‌پذیر است و ما می‌توانیم آن را تغییر دهیم.»

موانع مراقبت از زوال عقل

حسینی قمی می‌گوید که پیدا کردن فعالیت‌هایی برای کاهش احتمال زوال عقل ممکن است به دلیل کمبود دانش در زمینه پزشکی عمومی دشوار شود.

«من فکر می کنم کارشناسان سلامتی که به طور خاص در مورد زوال عقل آموزش ندیده اند، واقعاً تمایل زیادی دارند که به نوعی آن را حذف کنند و بگویند: “آه، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.” این در همان ابتدا انگیزۀ تشخیص بیماری را از بین می برد. اما حتی پس از تشخیص، آنها همیشه به بیماران می گویند: “اوه، موفق باشید، هر کاری می خواهید انجام دهید.”

او می گوید که رویکرد طردکننده اغلب از فقدان متخصص و دستپاچگی کارشناس از کمبود دانشش در مورد این عارضه ناشی می شود. با این حال، حسینی قمی اضافه می کند که فشار جامعه برای حل سریع مشکلات نیز می‌تواند نحوه ارائه مراقبت‌های باکیفیت را به افرادی که به دنبال تغییر سبک زندگی هستند، پیچیده سازد.

«بسیاری از مواقع مردم می‌خواهند عجله کنند، یا دست کم به این وسوسه فکر می کنند. مثلاً می گویند “من قصد دارم برای 30 جلسه تمرین شخصی در ماه ثبت نام کنم”.»

پیشگیری از زوال عقلنکتۀ پایانی پیرامون زوال عقل

زوال عقل چیزی نیست که بدون راه برگشت برای تان اتفاق بیافتد. این مسئله اجتناب ناپذیر نیست و گزینه هایی برای پیشگیری دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که پیدا کردن کارهایی که دوست دارید انجام دهید، چه یوگا باشد، چه کاری داوطلبانه یا ایجاد فضایی برای دوستان و خانواده می‌تواند در پیشگیری از این بیماری نقش ایفا کند.

برای دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی بالینی با ما ( سها کلینیک ) در ارتباط باشید. 

منبع

https://www.verywellmind.com/looking-to-prevent-dementia-find-something-you-love-6500384

توسط جان لوپکی – 2022

 

کلینیک روانشناسی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]